Kā saglabāt ogu izturību un izskatu transportēšanas laikā?

Audzējot kvalitatīvu dārzkopības un dekoratīvo augu produkciju, ir svarīgi nodrošināt ne tikai augstas ražas, bet arī gatavās produkcijas kvalitāti, spēju ilgstoši saglabāt ’plaukta skatu’. Īpaši nozīmīgi tas ir ogām – zemenēm, avenēm , krūmmellenēm.

Gan transportēšanas laikā, gan pavadot laiku tirdzniecības vietu plauktos līdz pircēja galadam, ir būtiski saglabāt gatavās produkcijas kvalitāti un izskatu. Augi augšanas laikā augi ir spiesti izdzīvot dažādus stresa apstākļus, kas traucē pilnvērtīgai attīstības. Intensīvi noslogoti zālieni golfa un futbola laukumos noteikti prasa īpašu uzmanību.
Yara piedāvā īpašu augu augšanas stimulatoru - YaraVita ACTISIL– kas ir unikāls produkts sastāva, īpašību un iedarbības dēl.

Ir zināms, ka silīcijs ir ķīmiskais elements, kas labvēlīgi ietekmē fizioloģiskos procesus augā palielināta stresa apstākļos. Tas pozitīvi ietekmē augu neskaitāmos veidos: tas stiprina augu nelabvēlīgos apstākļos, tādos kā sausums, pārmērīgs mitrums, aukstums, citu barības elementu pārmērīgs daudzums vai to trūkums. Silīcijs palielina fotosintēzes efektivitāti un asimilātu pārvietošanos. YaraVita ACTISIL mehāniski stiprina auga audus, kas savukārt uzlabo sakņu sistēmas veidošanos, samazina gan slimību ieņēmību, gan gatavās produkcijas uzglabāšanas ilgumu un kvalitāti.

Pētījumi apstiprina, ka YaraVita ACTISIL lietošana uzlabo ogu, augļu kvalitāti un transportēšanas izturību (piemēram, augļu stingrums, glabāšanas laiks), palielina produktivitāti un veicina augu izturību pret fizisku stresu (sausums, karstums).  

Yara Polijā ir veikusi  izmēģinājumu Skierniewices Pētījumu Institūtā 2013 . gadā, lai novērtētu YaraVita ACTISIL iedarbību uz zemeņu ražu un uzglabāšanas kvalitāti. Izmēģinājums tika veikts divām šķirnēm ’Elsanta’ un ’Salut’, izvērējot bojāto ogu daudzumu dienās pēc novākšanas. Variantā ar YaraVita ACTISIL apstrādi pat 7 dienas pēc novākšanas 90 % ogu saglabāja ’plaukta kvalitāti’. Savukārt kontroles variantā 50 % , jeb puse no ogām zaudēja kvalitāti jau 3 dienā pēc uzglabāšanas. Īpaši būtiski šadi ieguvumi ir produkcijai, kura nonāk lielveikala plauktos. Smidzināšanai tikai izmantota sekojoša shēma: 100 ml YaraVita ACTISIL uz 100 l ūdens, katru 7. dienu sākot ar ogu veidošanās sākumu.

Savukārt izmēģinājums ar YaraVita ACTISIL zemeņu stādu pavairošanā parādija labu ietekmi uz stādu sakņu sistēmu. Veicot tikai vienu apstrādi ar YaraVita ACTISIL, 1 l/ha stādu sakņu sistēma bija ievērojami spēcīgāka, ar lielu jauno sakņu īptsvaru, salīdzinot ar kontroli.

Silīcijam ir pastarpināta ietekme uz iegūto ražu. Pētījumi apstiprina pozitīvu ietekmi uz mīksto augļu slimību ieņēmību un ražas uzglabāšanas ilgumu un kvalitāti.  pagarina griezto ziedu uzglabāšanas ilgumu. YaraVita ACTISIL  pozitīvi ietekmē intensīvi noslogotu zālienu izturību, tādu kā intesīvi izmantoti stadioni un gofa laukumi. YaraVita ACTISIL  lietošana uzlabo paklājzālienu iegaušanu pēc uzklāšanas.

Jāuzsver arī YaraVita ACTISIL loma dekoratīvo augu transportēšanā un uzglabāšanā. Vācijā veiktie pētījumi apstiprina produkta ietekmi uz ilgāku ciklamentu dekorativitāti un izskatu gala lietotājam. 

Tehniskā informācija

 YaraVita ACTISIL darbīgā viela ir ar holīnu stabilizēta ortosilīcijskābe, kura veidota no silīcija un holīna. Stabilizācija nodrošina, ka ortosilīcijskābe saglabā mazu molekulmasu un tādēļ augi to var viegli absorbēt. Dažādu faktoru ietekmē tīra silīcijskābe ir nestabila un ātri tiek saistīta nešķīstošos savienojumos. Pievienojot holīnu un kalciju tiek uzlabota silīcija uzņemšana un tas ir efektīvākais veids kā augiem piegādāt silīciju. Tas savukārt nozīmē, ka ar nelielu devu YaraVita ACTISIL  ir iespējams nodrošināt auga nepieciešamību pēc silīcija. YaraVita ACTISIL sastāvs ir patentēts.

Pēc lapu apstrādes silīcijs labi uzsūcas auga šūnu membrānā, tādējādi nostiprinot šūnu sienu. Ir uzlabota slāpekļa asimilācija, kas palielina cukura ražošanu un sakņu aktivitāti  Nostiprinot šūnu sienas, palielinās mehāniskā pretestība, auga lapas kļūst izteikti zaļākas un spēcīgākas. 

YaraVita ACTISIL atbilst Eiropas regulas EC 834/2007 prasībām un Vācijas atbildīgas institūcijas to ir apstiprinājušas izmantošanai organiskajā lauksaimniecībā. Līdz ar to YaraVita ACTISIL ir drošs arī gala patērētājam.

Vairāk YaraVita ACTISIL izmēģinājumu rezultātus kā zemenēm, tā dekoratīvajiem augiem skatiet pievienotajā PDF materiālā

Izmantošanas ieteikumus skatiet produkta aprakstā.

 

Agnese Pinka,

Yara agronome

Ieteikumi zemeņu ražas un kvalitātes paaugstināšanai

Zemeņu mēslošanas programma

Zemeņu mēslošanas programma

Kompānijas Yara speciālistu izstrādātā mēslošanas programma zemenēm var palīdzēt Jums gūt lieliskus ražas rādītājus.
Kā palielināt zemeņu ogu skaitu un svaru

Kā palielināt zemeņu ogu skaitu un svaru

Lai nodrošinātu lielāku zemeņu ogu skaitu, ir nepieciešama līdzsvarota augu mēslošana. Kālijs ir īpaši nozīmīgs ziedu veidošanai,bet bors un cinks ietekmē ogu skaitu.
Kā palielināt zemeņu ražu

Kā palielināt zemeņu ražu

Lai sasniegtu maksimālu rentabilitāti, ir svarīgi izaudzēt augu ar augstu ražīgumu un labu kvalitāti.
Kā ietekmēt zemeņu kvalitāti

Kā ietekmēt zemeņu kvalitāti

Lai panāktu labu zemeņu ražas kvalitāti, ir nepieciešama sabalansēta kultūraugu mēslošana. Kvalitātes saglabāšanā īpaši svarīga loma ir kālijam, kalcijam un boram.
Kā uzlabot ogu kvalitāti

Kā uzlabot ogu kvalitāti

Kālijs ir īpaši svarīgs ogu kvalitātes nodrošināšanai, jo tas rada augstu cukura un skābuma saturu un labu ogu garšu.
Kā pagarināt zemeņu uzglabāšanas laiku

Kā pagarināt zemeņu uzglabāšanas laiku

Zemenes ir ļoti jutīgas pret sasitumiem un nepareizu uzglabāšanu pēc ražas novākšanas. Kalcijs palīdz uzlabot ogu tvirtumu, pagarina kvalitātes un uzglabāšanas laiku.
Zemeņu agronomiskie principi

Zemeņu agronomiskie principi

Katra audzētāja mērķis ir liela augstākās kvalitātes raža, un ir ievērojams skaits agronomisko faktoru, kas to var ietekmēt.
Zemeņu veselība

Kā ietekmēt zemeņu veselību?

Auga un ogu nodrošinājumam ar barības vielām ir nozīmīga loma zemeņu veselības un ogu kvalitātes saglabāšanā.
Zemeņu augsnes prasības

Zemeņu augsnes un ūdens prasības

Zemenēm nav īpašu prasību attiecībā uz augsnes tipu, tomēr tās ir ļoti jutīgas pret sāļumu, tāpēc apūdeņošana un mēslošana ir rūpīgi jāpārvalda.
Zemeņu audzēšanas sistēmas

Zemeņu audzēšanas sistēmas

Zemenes audzē daudzās dažādās ražošanas sistēmās ar mērķi ražot augstas kvalitātes ogas ar pietiekamu elastību, lai varētu nodrošināt tirgus prasības un darbaspēka pieejamību.
Zemeņu audzēšana pasaulē

Zemeņu audzēšana pasaulē

Zemenes pieder pie Rosaceae dzimtas Fragaria ģints, un tās ierindojas starp visvairāk patērētajām ogām visā pasaulē.
Barības elementu trūkums

Nosakiet, vai zemenēm iztrūkst kādi barības elementi

Nosakiet un diagnosticējiet, vai jūsu zemenēm ir barības vielu deficīts, un uzziniet vairāk par simptomiem un cēloņiem, kā arī par to, kā kontrolēt vai labot trūkumu