Lopbarībā izmantojamo auzu kvalitāte

Augstas kvalitātes lopbarībā izmantojamām auzām ir lieli, gaiši graudi ar plānu miziņu. Enerģētiskā vērtība neizlobītām auzām ir zemāka, nekā citiem graudaugiem. To var palielināt, pirms lietošanas auzas izlobot (graudiem noņemot mizu) - tādējādi šādu auzu uzturvērtība sasniegs kukurūzas un kviešu līmeni.

Auzu mizas veido aptuveni 23 līdz 30% no graudu kopējā svara.

Auzas vairāk nekā citi graudaugi satur taukus (5-7%). Tomēr taukskābju sastāvs auzām ir labāks, nekā citiem graudaugiem. Tieši augstais tauku saturs padara auzas par vērtīgu un enerģētiski bagātu lopbarībā izmantojamo labību, turklāt auzas ir izmantojamas visu dzīvnieku barošanā.

Auzas satur vairāk tīro proteīnu, nekā citi graudaugi; īpaši augsts tajās ir lizīna saturs. Augstais šķiedrvielu saturs auzās ir labs putnu guzām - tas uzlabo guzu darbību un tādējādi padara putnus mierīgākus. Auzu īpatsvars vistām paredzētajos graudaugu maisījumos ir aptuveni 20%, taču, tuvojoties olu dēšanas sezonas beigām, tas var pieaugt pat līdz 50%. Auzas arī uzlabo olu čaumalu kvalitāti, kā arī palielina taukskābju sastāvu un olu uzturvērtību.

Auzas ir noderīgas arī sivēnmātēm un sivēniem. Pievienojot auzas cūkām paredzētajai lopbarībai, var uzlabot cūku vēdera veselību, pasargāt no vēdera aizcietējumiem un caurejas, novērst kuņģa čūlu.

Izlobītas auzas ir laba sivēnu barības sastāvdaļa.

Vispārzināms ir fakts, ka auzas tiek dotas zirgiem - tas tiek darīts, jo tieši auzas tiek uzskatītas par labāko lopbarībā izmantojamo graudaugu. Augstais tauku saturs palielina auzu enerģētisko vērtību, savukārt tajās esošā ciete galvenokārt ir viegli sagremojamas amilozes formā. Zirgu barošanā auzas nereti tiek lietotas kukurūzas vietā.

Auzas audzējot lopbarībai, svarīgs ir slāpekļa un sēra mēslojums - lietoti optimālā daudzumā, tie abi nodrošina lopu dzīvsvara pieaugumu. 

Slāpekļa un sēra lietošanas ietekme uz jēra ikdienas svara pieauguma koificientu