Kā palielināt kviešu graudu izmēru
Kviešu graudu lielumu nosaka augu ģenētika, t.i., šķirne un graudu veidošanās perioda ilgums. Tiklīdz ir notikusi apputeksnēšanās, veidojas jaunās sēklas dīglītis un endosperma, un augs fotosintēzes rezultātā asimilētos produktus un iepriekš lapās un stublājā uzkrāto cieti un olbaltumvielas novirza jaunā grauda attīstībai. Jo ilgāks graudu veidošanās periods, jo vairāk palielinās iespēja, ka veidosies lielāki kviešu graudi.
Augu mēslošana un kviešu graudu izmērs
Slāpeklis
Slāpekļa pareizai lietošanai ir vislielākā ietekme uz kviešu graudu lielumu un masu. Slāpekļa mēslojums, kas lietots agrās attīstības stadijās, nodrošina lielu lapu virsmu, veidojot stublājos bagātas ogļhidrātu rezerves, kas nogatavošanās periodā tiek transportētas uz graudiem.
Tas ir īpaši svarīgi vietās, kur novērojami sausuma periodi, jo tieši no šīm barības vielu rezervēm augā veidojas graudi. Ir ļoti svarīgi sekot līdzi slāpekļa līmenim augā, jo tas nodrošina, ka lapotne saglabājas maksimāli ilgi zaļa un līdz ar to tiek paildzināts graudu nobriešanas laiks.
Fosfors
Fosforam ir liela loma no enerģijas apmaiņas atkarīgo procesu nodrošināšanā augā. Lai sasniegtu labu kviešu graudu lielumu, ir svarīgi nodrošināt nepieciešamo fosfora mēslojumu, kas veicina ogļhidrātu uzkrāšanos augā.
Fosfora mēslojums var tik lietots gan cietā veidā, gan kā ārpussakņu barības vielas, un tas ir nepieciešams, lai uzlabotu graudu izmēru.
Kālijs
Kālijs palīdz nodrošināt barības vielu kustību augā, jo tas regulē iztvaikošanas plūsmu kviešos un nogādā barības vielas vārpā.
Kālijs palīdz arī izvairīties no augu priekšlaicīgas novecošanas, kas bieži novērojama, graudiem veidojoties sausā laikā. Augi, kam vērojams kālija deficīts, ir ar sliktu transpirāciju lapās un tiem parasti novērojams karstuma stress un vīšana. Pareizs kālija mēslojums pagarina graudu veidošanās periodu un līdz ar to uzlabo kviešu graudu masu.
Mangāns un cinks
Gan mangānam, gan cinkam ir loma slāpekļa vielmaiņā, kas uzlabo kviešu graudu masu.
Citi faktori
Bez mēslošanas, graudu izmēru un svaru var ietekmēt ar mitruma regulēšanu (laistīšanu, lai izvairītos no sausuma stresa), kā arī slimību apkarošanu – lietojot fungicīdus un barības vielas, kas saglabā zaļu lapotni un samazina slimību izplatību, uzlabojot augu veselību.