Kā samazināt slapjās puves izplatību
Pareizs un sabalansēts mēslojums audzēšanas laikā ietekmē kartupeļu bumbuļu uzglabāšanu. Kalcijam un boram var būt īpaši liela nozīme kartupeļu slapjo puvju ierobežošanā.
Pareizs un sabalansēts mēslojums audzēšanas laikā ietekmē kartupeļu bumbuļu uzglabāšanu. Kalcijam un boram var būt īpaši liela nozīme kartupeļu slapjo puvju ierobežošanā.
Kalcijs samazina dažu infekciju izplatību
Pētījumi liecina, ka, stiprinot kartupeļu bumbuļa šūnu sienas ar kalciju, var samazināties Erwinia slapjo puvju izplatība noliktavās.
Šis pētījums parāda attiecību starp kalcija pieejamību, kalcija saturu bumbuļa mizā un bumbuļa svara zudumu, ko izraisījusi Erwinia ierosinātā slapjā puve.
Augsts kalcija saturs kartupeļu bumbuļos arī samazina mehānisko bojājumu veidošanos ražas novākšanas un transportēšanas laikā. Kalcija uzņemšana ir atkarīga no šķirnes, tomēr, lietojot kalcija nitrātu, nevis amonija nitrātu, palielinās kalcija uzņemšana, kas samazina slimību izplatību un ražas bojājumus.
Šis ASV veiktais pētījums uzskatāmi parāda, ka, lietojot kalcija nitrātu, salīdzinājumā ar amonija nitrātu dažādām šķirnēm palielinās kalcija saturs bumbuļos.
Borons paaugstina kartupeļu bumbuļu uzglabāšanas kvalitāti
Bors, līdzās kālijam, kalcijam un magnijam, ir nozīmīgs elements, kas atrodas šūnapvalkos. Tur tas darbojas kā cements starp pektīniem, nodrošinot vienotu stiprību šūnu audiem. Tāpēc bors ietekmē kartupeļu bumbuļu uzglabāšanas īpašības.
Bors ietekmē arī kalcija uzsūkšanos augā, tāpēc ir svarīgi lietot sabalnsētu mēslojumu, ietverot arī šo elementu. Šis piemērs rāda, kā bors ietekmē kalcija saturu bumbuļos, kā arī samazina iekšējo rūsas plankumu veidošanos.
Kā audzētājs, veicot agrotehniskos pasākumus, var samazināt kartupeļu slapjās puves izplatību
Audzētājs slapjās puves izplatību var samazināt:
- veicot ražas novākšanu savlaicīgi, tādējādi samazinot slimību iekļūšanu bumbuļos vai bumbuļu bojāšanos;
- pēc iespējas samazinot mehānisko bojājumu un sasitumu veidošanos kartupeļu novākšanas un šķirošanas laikā;
- dezinficējot sēklas kartupeļu noliktavas, lai pēc iespējas samazinātu slimību izplatību;
- veicot novākšanu labos laikapstākļos, lai maksimāli samazinātu bumbuļu mehānisko traumēšanos un inficēšanos ar slimībām;
- lai samazinātu bumbuļu slimību izplatību, veicot to apstrādi noliktavā (piemēram, ar fungicīdiem);
- kontrolējot temperatūras un mitruma režīmu noliktavā.