Kā ietekmēt sausnas saturu kartupeļu bumbuļos
Augu mēslošana un sausnas saturs kartupeļu bumbuļos
Slāpeklis
Slāpeklis ir galvenais elements, kas nodrošina intensīvu lakstu augšanu, tomēr mērenā klimata apstākļos, lietojot slāpekļa mēslojumu pēc augu ziedēšanas, tas paildzina kartupeļu veģetācijas periodu, pagarina bumbuļu nobriešanu un samazina cietes un sausnas saturu, mazinot pārstrādes kartupeļu kvalitāti.
Izmēģinājums Norvēģijā, kas parāda, ka, lietojot pārlieku daudz slāpekļa mēslojuma pēc kartupeļu ziedēšanas, var samazināties sausnas saturs bumbuļos.
Pārāk ilga kartupeļu augšana vēsāka klimata apstākļos var būt par iemeslu tam, ka kartupeļu bumbuļi izaug pārlieku lieli un tiem veidojas tukšie vidi.
Kālijs
Mēslošanai izvēlētajai kālija formai ir liela ietekme attiecībā uz sausnas saturu. Kālija sulfāta lietošana kartupeļu mēslošanā nodrošina augstāku sausnas saturu bumbuļos, nekā kālija hlorīda lietošana, tāpēc pārsvarā pārstrādes kartupeļu mēslošanā iesaka izvēlēties kālija sulfātu saturošu mēslojumu. Tas ir tāpēc, ka kālija hlorīda sastāvā ir hlors, kas atstāj negatīvu ietekmi uz sausnas saturu kartupeļos.
Izmēģinājums, kas veikts Dānijā, apliecina, ka augstāku sausnas saturu kartupeļu bumbuļos iespējams sasniegt, izmantojot kālija sulfātu (SOP), nevis kālija hlorīdu (MOP).
Magnijs
Nepietiekams magnija mēslojums ietekmē cietes saturu kartupeļu bumbuļos, un izmēģinājumos ir pierādīta arī magnija pozitīvā ietekme attiecībā uz sausnas saturu bumbuļos un bumbuļu īpatnējo svaru.
Pētījums Nīderlandē parāda attiecību starp magnija saturu un sausnas saturu kartupeļu bumbuļos.