Kā ietekmēt kartupeļu kvalitāti
Bumbuļu kvalitāte
Kartupeļu bumbuļu kvalitāte – gan attiecībā uz sausnas saturu, gan arī cietes saturu, iekšējiem bojājumiem un pagatavošanas veidu – ir būtiska galapatērētājam.
Slāpeklis veicina augu un bumbuļu augšanu un sekmē cietes ražošanu bumbuļos, fosfors uztur augu un bumbuļu augšanu un ietekmē cietes kvalitāti un saturu, kālijs veicina ūdens uzņemšanu un sausnas ražošanu un var palīdzēt samazināt zilumu veidošanos bumbuļiem, kalcijs samazina iekšējo rūsas un melno plankumu veidošanos bumbuļu mīkstumā, magnijs nodrošina spēcīgas fotosintēzes spējas augam un labu augšanu, bors palīdz samazināt iekšējo rūsas plankumu veidošanos un kartupeļu tumšošanos.
Mizas nobriešana
Bumbuļu mizas nobriešana kļūst arvien svarīgāka, jo patērētājs pieprasa kartupeļu bumbuļus ar tīru, pievilcīgu mizu - gan, pērkot tos vaļējus, gan arī iepakojumā. Bumbuļi ar redzamām slimību pazīmēm uz mizas ir ne tikai mazāk pievilcīgi, bet, visticamāk, tiem ir arī īsāks uzglabāšanas laiks.
Sabalansēts mēslojums ne tikai samazinās bumbuļu mizas bojājumus, bet arī uzlabos mizas nobriešanu. Kalcijs stiprinās mizas nobriešanu un veicinās labāku izturību pret slimībām, bors uzlabos kalcija efektu, uzlabojot tā uzņemšanu, un var samazināt parastā kraupja un citu bumbuļu slimību izplatību, cinks var samazināt irdenā kraupja izplatību, sērs var ierobežot bumbuļu inficēšanos gan ar irdeno, gan parasto kraupi.
Uzglabāšanas un pagatavošanas kvalitāte
Uzglabāšanas un pagatavošanas kvalitāti nedrīkst aizmirst, jo, kad ražas novākšana ir beigusies, darbs ar kartupeļu bumbuļiem nebeidzas - lielākajā daļā valstu kartupeļi ir jāuzglabā, lai nodrošinātu patērētājus ar kvalitatīviem kartupeļu bumbuļiem visu gadu. Bumbuļi, kas novākšanas laikā ir bijuši mazāk pakļauti sasitumiem vai mehāniskajiem bojājumiem, uzglabāsies ilgāk un uzrādīs labākas pagatavošanas īpašības.
Pareizs, sabalansēts mēslojums, kas lietots audzēšanas laikā, var ievērojami ietekmēt kartupeļu ražas uzglabāšanas un gatavošanas kvalitāti. Gan kālijam, gan kalcijam, magnijam un boram ir ietekme uz kartupeļu uzglabāšanas un gatavošanas kvalitāti, jo tiek samazināta kartupeļu bumbuļu zilumu veidošanās un fermentatīvā krāsas maiņa.