Eļļas rapša kvalitāte
Augu mēslošana un eļļas rapša auga kvalitāte
Auga kvalitāti parasti nosaka šādi faktori:
- izskats (izmērs un krāsa); bez pareizas augu mēslošanas vairums augu nespēj kvalitatīvi funkcionēt, līdz ar to cieš raža un ražas kvalitāte;
- sēklu kvalitatīvie rādītāji, līdzīgi kā pietiekams proteīna līmenis maizes kviešiem. Pareizi sabalansēta mēslošana nodrošinās auga atbilstību kvalitātes prasībām;
- auga produktu uzturvērtība cilvēku uzturā. Augi ir barības ķēdes pamats, un caur uzturu tas ir dabisks minerālvielu ceļš uz cilvēku un dzīvnieku ķermeņiem. Augs, kas ir saņēmis sabalansētu mēslojumu, nodrošinās pietiekamu minerālvielu daudzumu visai barības ķēdei.
Eļļas rapša sēklu kvalitātes rādītāji ir atkarīgi no galalietotāja izvirzītajām prasībām. Galvenais, kas jāņem vērā, ir eļļas procentuālais saturs un glikozinolātu līmenis.
Augu mēslošana ietekmēs abus šos parametrus, un, lai sasniegtu izvirzītās prasības, ir svarīgi, lai augs saņem pareizi sabalansētu mēslojumu.
Glikozinolātu līmenis
Glikozinolāti (GLS) ir galvenie sēru saturošie komponenti krustziežos un, ja to līmenis ir pārāk augsts, pēc eļļas izspiešanas pāri palikušie eļļas rauši var saturēt pārāk augstu to koncentrāciju, kas izbarojot tos dzīvniekiem, var ietekmēt vairogdziedzera funkciju un radīt goiterus monogastriskos dzīvniekos.
Mājputniem GLS izraisa citus uztura traucējumus. Izmēģinājumi, kas veikti 1980. un 1990. gados, ir samazinājuši GLS saturu rapša raušos, kas ir devis iespēju plašāk tos izmantot dzīvnieku un putnu ēdināšanā.
Sēra izmantošanai rapša mēslošanā ir tendence palielināt GLS saturu, bet pašreizējās "00" šķirnes, ar ļoti zemu GLS saturu, izvairās no šīs problēmas. Optimāla sēra mēslošana nodrošina to, ka GLS saturs paliek zem kritiskā līmeņa.
Sēra mēslošanas ietekme ir mazāka nekā šķirnes vai vietas ietekme.