Kā ietekmēt zemeņu kvalitāti
Zemeņu ogas sastāv no apmēram 90% ūdens un 10% šķīstošo cieto daļiņu. Tās ir labs folātu un kālija, kā arī uztura šķiedru, mangāna un antioksidantu avots. Augļos ir augsts C vitamīna daudzums, un 10 ogu patēriņš dienā faktiski atbilst visām ieteiktajām uztura prasībām attiecībā uz šī vitamīna uzņemšanu. Galvenie šķīstošie cukura komponenti ir glikoze un fruktoze. Primārā skābe ir citronskābe. Zemeņu garša ir to galvenā iezīme, un tā ir komplekss ogu salduma, skābuma un aromāta maisījums. Visizteiktākās garšas ogām ir augsts šķīstošo cieto daļiņu (TSS) īpatsvars un skābums.
Vislabākās kvalitātes ogas ir pēc iespējas vienādākas izmērā, un tām ir jābūt spīdīgām, ar izteikti sarkanu krāsu. Tāpat tām vajadzētu būt sulīgām un ar spēcīgu aromātu, bez pelējuma vai bojājumiem. Zemeņu kvalitātes nodrošināšanā īpaši svarīga ir atbilstošu šķirņu izvēle, un katrai šķirnei ir sava atšķirīga forma, izmērs, garša un tekstūra. Svaigas zemenes ievāc un uzglabā ar kauslapiņām un kātiņa daļu, ko pēc tam patērētājs pirms ēšanas noņem. Izmērs ir svarīgs, bet pārlieku lielus augļus ir grūtāk iepakot un transportēt. Tomēr pat nelielas ogu kvalitātes atšķirības var būtiski ietekmēt cenu un klasi, tāpēc ražošanas metodes galvenokārt koncentrējas uz tādu ogu iegūšanu, kam ir laba kvalitāte un ilgs uzglabāšanas laiks.
Augu mēslošana un zemeņu kvalitāte
Daudzām barības vielām ir īpaša loma zemeņu kvalitātes uzlabošanā:
- Kālijam ir galvenā loma ogu cukuru palielināšanā, skābuma nodrošināšanā un garšas uzlabošanā.
- Slāpeklis – jo īpaši nitrātu formās, lietots atbilstošā daudzumā zemeņu ziedēšanas un ogu veidošanās laikā – saglabās ogu garšu un skābumu, neveicinot puvi.
- Kalcijs – ļoti svarīgs ogu izskata un veselības saglabāšanai, kā arī glabāšanas laika paildzināšanai, samazina bojājumus pārvešanas un apstrādes laikā.
- Bors – arī palīdz saglabāt labu ogu izturību.
Bora trūkums var izraisīt ogu deformēšanos
Boram ir galvenā loma ogu kvalitātē, jo slikts nodrošinājums ar to rezultējas mazākās un nepareizi veidotās ogās.
Kālijs uzlabo galvenās kvalitātes īpašības
Kālijs ir īpaši svarīgs ogu kvalitātes ziņā, nodrošinot tām augstu cukura un skābju saturu un labu garšu.
Slāpekļa pārpalikums noved pie mīkstākām ogām
Pārmērīgs slāpekļa daudzums ogu augšanas un veidošanās laikā nelabvēlīgi ietekmē to kvalitāti. Tas palielina jutīgumu pret slimībām un veicina ogu stingrības zudumu. Tādējādi, savukārt, saīsinās uzglabāšanas laiks un ogas ātrāk sāk pūt. Var aizkavēties ogu nogatavošanās un ogas veidoties nepareizi, kā rezultātā samazinās raža.
Mēslošana var palīdzēt nodrošināt, ka augiem pieejamais slāpeklis tiek labāk izmantots, un tas nav pieejams, lai rosinātu puvi (31. attēls). Kaut arī pat stingri kontrolētās mēslošanas sistēmās augstas N likmes var izraisīt lielāku slimību izplatību.
Pārmērīga slāpekļa deva arī veicina antraknozes vainagu puvi (32. attēls).
Citi faktori, kas var ietekmēt zemeņu kvalitāti
- Šķirņu selekcija ir īpaši svarīga, un zemeņu audzētājiem ir jāizvēlas izturīgas šķirnes ar kvalitātes īpašībām, kas visvairāk atbilst viņu paredzētajam tirgum.
- Piemērotu mulču vai audzēšanas sistēmu izmantošana, kas vienlaikus ļauj samazināt augsnes piesārņojumu, ir svarīga ogu fiziskās kvalitātes nodrošināšanai.
- Laba higiēna, sanitārija un sezonai piemērotu fungicīdu un pesticīdu izmantošana palīdzēs izaudzēt ogas, kurām ir zems kaitēkļu un slimību radīto bojājumu risks.
- Izmantojiet atbilstošu zemeņu apūdeņošanu, palīdzot maksimizēt to augšan, nodrošināt labu ūdens un barības vielu plūsmu ogām to veidošanās un attīstības laikā.
- Uzglabāšana dzesētā telpā un transportēšana, izmantojot kontrolētu oglekļa dioksīda vidi, palīdzēs maksimāli palielināt ievākto ogu derīguma termiņu.
- Laba nodrošināšana ar barības vielām sekmēs tādu ogu izveidi, kam ir garš uzglabāšanas laiks un atbilstošs cukura un skābuma līdzsvars, kā arī labs aromāts un garša.