Pievērsiet uzmanību ārpussakņu mēslošanai
Ja audzējat kukurūzu; ja gatavojat skābbarību anaerobās uzglabāšanas apstākļos vai citādi to saglabājat lopu barošanai, ir nozīmīgi pievērst uzmanību ārpusskaņu mēslošanai. Savlaicīgi lietots fosfors un cinks nodrošinās kukurūzas sākotnējo attīstību, kas rezultēsies augstākā ražā un lopbarības kvalitātē.
Vai zināt "atslēgas" barības elementu nozīmi kukurūzas mēslošanā?
Visiem barības elementiem ir nozīmīga loma augu audzēšanā. Tomēr katrai kultūraugu grupai ir īpaša nepieciešamība pēc konkrētiem mikroelementiem. Trūkuma gadījumi un to izpausmes līdz ar to ir iespējamas biežāk un var rezultēties ievērojamā ražas un ražas kvalitātes zudumā.
Uz kukurūzas lapām smidzināts fosfors sekmē spēcīgas sakņu sistēmas veidošanos
Kukurūzas augšana un attīstība sākas ar sakņu attīstību, kas var būt ierobežota sausās, aukstās augsnēs, ja mitrums ir ierobežots vai gluži pretēji – aukstās augsnēs, kas cieš no skābekļa trūkuma pārmērīga ūdens daudzuma dēļ. Barības vielu pieejamība ir ierobežota arī sausās augsnēs, kas vēl vairāk ierobežos sakņu augšanu un spēju atbalstīt kultūraugu vēlāk sezonā.
Fosforu saturoša ārpusskaņu mēslojuma izmantošana var novērst šos agrīnos trūkumus. Tas palīdzēs kukurūzai attīstīt labāku sakņu sistēmu, lai sekmētu vēlāko augšanu.
Pētījumi ir parādījuši, ka kukurūzas augi, kuros pietiek fosfora, augot aukstās un / vai skābās augsnēs, divreiz pārsniedza kontroles augu augšanas ātrumu. Daudz vairāk fosfora tika pārvietots no lapām uz saknēm, kas maksimāli palielina sakņu agrīno attīstību.
Dati no Yara Analytical Services analizētajiem paraugiem 2018. – 2021. gadā rāda, ka 63% kukurūzas lapu paraugu trūka P un 45% kukurūzas augsnes paraugu P saturs bija zem vidējā.
45%
45% kukurūzas augsnes paraugu P saturs bija zem vidējā
63%
Kukurūzas lapu paraugu analīzēs uzrāda P trūkumu
Aplūkojiet cinka trūkuma ietekmi uz kukurūzu
Yara Pocklington laboratorijas izmēģinājums. Video fiksācija.
Kukurūza tika audzēta smilšainā augsnē, laistīta ar optimāli veidotu barības vielu šķidumu, bez cinka
25 dienas pēc sēšanas trauks ar kukrūzu labajā pusē tika apsmidzināts YaraVita ZINTRAC 1 l/ha un tad augi tika filmēti.
5 nedēļas pēc ārpussakņu smidzināšanas augi tika nogriezti un nosvērti. Ar YaraVita ZINTRAC smidzinātajiem augiem bija 3 x lielāka gan lapu, gan sakņu masa.
Kāpēc cinks ir tik svarīgs kukurūzai?
Cinkam ir būtiska loma daudzās auga funkcijās. Viena no labi dokumentētām Zn funkcijām ir tā loma proteīnu sintēzē un ieguldījums vairāku olbaltumvielu strukturālajā integritātē. Zn deficīta rezultātā proteīnu biosintēze stipri samazinās. Līdz 10% no olbaltumvielām ir nepieciešams Zn to bioloģisko sistēmu pareizai darbībai un strukturālās integritātes uzturēšanai. Tāpēc nav pārsteidzoši, ka augiem ir augsta jutība pret zemu Zn koncentrāciju audos.
Citas svarīgas Zn funkcijas augu šūnās ir: šūnu membrānu strukturālā un funkcionālā integritāte, reaktīvo skābekļa sugu (ROS) detoksikācija, fotooksidācija un gaismas bojājumi - hlorofila iznīcināšana- kas ir viena no cinka trūkuma vizuālajām izpausmēm, IAA (hormons, kas kontrolē augu) sintēze un aizsardzība augšana un attīstība.
Šūnu membrānu strukturālā integritāte ir svarīga arī augu aizsardzībai pret patogēnām infekcijām. “Noplūdušo” šūnu eksudāti rada vidi, kas ir ideāla sēņu un baktēriju augšanai .
Biežākie kukurūzas cinka deficīta simptomi ir bālganu vai dzeltenīgu svītru parādīšanās paralēli vidusdaļai uz jaunajām lapām. Attīstoties trūkumam, uz lapām var attīstīties nekrotiskās plankumi un sarkanīga krāsa.
Dati no Yara Analytical Services analizētajiem paraugiem 2018. – 2021. gadā rāda, ka 48% kukurūzas lapu paraugos trūka cinka, tāpēc aptuveni puse no visām kukurūzas platībām var nesasniegt savu patieso ražas potenciālu.
48%
kukurūzas lapu paraugos trūka cinks
40%
kukurūzas lapu paraugos trūka slāpeklis.
Vai varam atļauties ignorēt barības elementu trūkumu kukrūzā?
Potenciālie ražas zudumi, ko var radīt lēna sākotnējā kukurūzas attīstība vai vēlāks mikroelementu trūkums, var būt nozīmīgi. Sākotnēji tas nav novērtējams un laukā parasti parādās tikai vēlāk un ir labi salīdzināmas, ja ir apstrādātas un kontroles platības.
Lapu apstrāde jāveic jau veģetācijas sākumā, lai novērstu iespējamos trūkumus, un pat ja trūkumi ir pārejoši, smidzin;ajums jāveic lai nodrošinātu pilnu ražas potenciāla realizēšanos un sasniegtu augstāko ražas kvalitātes līmeni.
YaraVita ZEATREL/YaraVita KOMBIPHOS ir veidots izmantošanai kukurūzā un satur atslēgas mikro elementus cinku, tāpat arī būtiskos pamatbarības elementus magniju, fosforu un kāliju.
YaraVita ZINTRAC būs piemērots, lai nodrošinātu augsto cinka nepieciešamību kukurūzai. Deva 1 l/ha 4-6 lapu attīstības stadijā. Ja nepieciešams, var atkārtot pēc 10-14 dienām.
Jebkuru ārpussakņu mēslojumu var sākt izmantot, kad kukurūzai ir izvedojušas vismaz 4-6 lapas, ar atbilstošu ūdens daudzumu.
Yara Latvija atgādina: mēslošanas līdzekļus lietojiet tikai atzītas nepieciešamības gadījumā,izvērtējot auga un augsnes nepieciešamību pēc barības vielām konkrētajā attīstības periodā un pēc konsultācijas ar agronomu.
Kūtsmēslu satura analīze ļauj precīzāk plānot barības vielas
Lielākā daļa kukurūzas tiek audzēta, lai izmantotu to kā lopbarību, tad likumsakarīgi ir, ka saimniecībā iegūtie kūtsmēsli , virca vai digestāts tiek izmantots kukurūzas lauku mēslošanā. Ja kukurūza saņem lielu kūtsmēslu vai vircas daudzumu, ir svarīgi zināt šo substanču barības vielu saturu, lai varētu pareizi varētu veidot barības vielu bilanci un papildus plānot neorganiskā mēslojuma (minerālmēslu) vajadzību. Barības vielu saturs kūtsmēlsos var būt ļoti atšķirīgs un vērtības var būt ļoti mainīgas, tāpēc, lai rēķinātu precīzu barības vielu nodrošinājumu, izmantojiet laboratorijas analīzi, nevis “dotās tabulu ” vērtības.
40 t / ha raža patērēs no 145 līdz 160 kg N / ha, un maksimālā nepieciešamība var būt pat līdz 210 kg N / ha. Lai nodrošinātu šo vajadzību, būtu labi salāgot kūtsmēslu un minerālā slāpekļa nodrošinājums. Yara iesaka izmantot YaraBela AXAN vai YaraBela SULFAN kukurūzas papildmēslošanai ar atbilstoši aprēķinātu devu.
Smidzināšanas/bākas maisījumu saderība
YaraVita ZEATREL/ YaraVita KOMBIPHOS ir Yara Tankmix apstiprināta bākas maisījuma saderība ar kukrūzas herbicīdiem Maister Power (Bayer) un Milagro 4OD (ISK Biosciences Europe N.V.) un to izmantošanas laiki sakrīt. Skatīt pievienoto Yara Tankmix dokumentu.
Informāciju sagatavoja:
Agnese Pinka, Yara agronome Latvijā©
Produkti kukurūzas mēslošanai
Sekojošie Yara produkti ir īpaši piemēroti kukurūzas mēslošanai